REHABİLİTASYON NEDİR? REHABİLİTASYON TÜRLERİ NELERDİR?

Diğer Haberler

REHABİLİTASYON NEDİR? REHABİLİTASYON TÜRLERİ NELERDİR?

Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon, kişinin doğuştan ya da sonradan, geçirdiği bir kalıcı kaza sebebiyle ve herhangi bir rahatsızlıktan dolayı hareket etmekte yaşadığı zorluğun giderilmesi için almış olduğu hizmete verilen addır. Burada ki amaç kişinin hareket etmekte çekmiş olduğu güçlüğü yenmesini sağlamak ve tekrardan eski günlerine dönmesine yardımcı olmaktır. Rehabilitasyon hizmetini; alanında uzman fizyoterapist, psikolog, fizik tedavi uzmanı, hemşire ve sosyal hizmet uzmanı gibi sağlık personelleri eşliğinde yapılmaktadır.

Rehabilitasyon Türleri Nelerdir?

Rehabilitasyon hizmeti, kaybettiğimiz vücut fonksiyonlarının yeniden kazandırılması için var olan bir hizmettir. Bu hizmet bir ekip çalışması olarak gözümüze çarpmaktadır. Rehabilitasyon çeşitli durumlara ayrılarak 11 tane türe sahiptir. Bu türler:

Ampute Rehabilitasyonu: Bu rehabilitasyon türünde, kişinin kol, bacak, el ve ayak gibi vücut kısımlarının kesilmesinden kaynaklı olarak bu organların eksikliğini protez yardımıyla kapatmak için geliştirilen bir rehabilitasyon türüdür.

Kanser Rehabilitasyonu: Kanser teşhisi konulan bir hastaya fiziksel ve psikolojik olarak verilen rehabilitasyon hizmetine kanser rehabilitasyonu denir. Kişiye uygulanacak olan rehabilitasyon hizmeti tümör tipine bağlı olarak belirlenmektedir.

Kardiyak Rehabilitasyon: Kardiyak, kalp veya kan damarlarından görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa sahip bireylerin eski yaşantılarına dönebilmeleri ve hastalıktan kurtulabilmeleri için aldıkları tedavi yöntemine kardiyak rehabilitasyon denir.

Kas Hastalıkları Rehabilitasyonu: Vücutta gelişen kas hastalıkların için uygulanan rehabilitasyon türüdür.

Nörolojik Rehabilitasyon: Sinir isteminden kaynaklı olarak insanların hareket etmekte çektikleri zorluklara sebep olan fizik tedavi yöntemine nörolojik rehabilitasyon denir. Bu türün en bilindik şikayet hastalığı felçtir.

Mesleki Rehabilitasyon: Kişilerin yaşadıkları sıkıntılı dönemler yüzünden bırakmış oldukları meslek hayatlarına geri dönmeleri için aldıkları fizik tedavi yöntemine mesleki rehabilitasyon denmektedir.

Obstetrik ve Ürojinekolojik Rehabilitasyon: Kadınların gebelik dönemlerinin 110. gününden sonra vücudun şeklinin düzgün kalması için ve dolaşım sorunlarının yaşanmaması adına alınan rehabilitasyon hizmetine obtetrik ve ürojinekolojik rehabilitasyon denmektedir.

Ortopedik Rehabilitasyon: Tüm rehabilitasyon hizmetlerin de olduğu üzere bu rehabilitasyon hizmetinde de hastanın hareket fonksiyonlarını geri kazanılması adına çalışmalar yapılmaktadır. Ortopedik rahatsızlığı bulunan hastalar bu fizik tedavi hizmetinden faydalanmaktadır.

Pediatrik Rehabilitasyon: Bu rehabilitasyon türünün amacı çocuklar da görülen kas ve iskelet bozukluklarının giderilmesi için uygulanan fizik tedavi hizmetidir.

Pulmoner Rehabilitasyon: İnsanlarda görülebilecek akciğer problemlerinde eski yaşantılarında ki sağlıklı dönemlerine dönebilmeleri için aldıkları fizik tedavi yöntemine pulmoner rehabilitasyon denir.

Sporcu Rehabilitasyonu: Spor ile ilgilenen bireyler de dalgınlık ya da fazla ağırlık sebebiyle yaşadıkları sakatlıklar da aldıkları fizik tedavi yöntemine sporcu rehabilitasyonu denir.

7 gün 24 saat boyunca sizlere hizmet veren iletişim kanallarımızdan herhangi birisini kullanarak evde rehabilitasyon hizmeti ve diğer sağlık hizmetlerimizden birisini tercih ederek sizlere sunmuş olduğumuz hizmetlerden hızlı ve güvenilir bir şekilde yararlanabilirsiniz. Ven Life ailesi olarak profesyonel sağlık çalışanlarımız ile sizlere en iyi hizmeti vereceğimizden hiç şüpheniz olmasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir