BASI (YATAK) YARASI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Diğer Haberler

BASI (YATAK) YARASI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Bası (Yatak) Yarası Nedir

Vücutta belirli bir bölgede uzun bir süre boyunca baskı, basınç ve sürtünme yoluyla meydana gelen yaralara bası (yatak) yarası denmektedir. Deride gerçekleşen bu yaralara halk arasında yatak yarası denilirken; tıp alanında ise bası yarası denmektedir. Vücutta bu rahatsızlığın oluşabilmesi için yaranın gerçekleşeceği bölgeye uzun bir süre boyunca basınç ve baskının uygulanması gerçekleşmektedir. Bu yaralar genellikle hareket etmekte zorluk çeken kişiler de görülmektedir. Bu kişiler yatağa bağlı hastalar, engelli bireyler, yatarak tedavi gören hastalar ve bilinci kapalı kişiler olabilir. Hareketsiz bir şekilde uzun bir süre yatmaktan kaynaklı olarak oluşan bu yaralar sıklıkla görülen bir rahatsızdır. Öte yandan yaşları ilerlemiş ileri yaştaki kişilerde de bası (yatak) yarası görülebilmektedir.

Bası (Yatak) Yarası Tedavisi

Bası (yatak) yarası şikayetinde bulunan hastalar için gerekli tüm önlemlerin alınıp kontrol altına alınması gerekmektedir.

 • Belirli bir tedavi süresinin olmamasından dolayı uzman sağlık personelleri tarafından yara bakımının yapılması gerekmektedir. Haftalık ve de aylık bakımlar gerçekleşe bileceğinden dolayı hastanın yara bakımı tedavisini aksatmamak gerekmektedir.
 • Rahatsızlığı bulunan hastanın yarası için gerekli planlamaların yapılmasıyla birlikte alanında uzman hemşireler tarafından yaraya düzenli pansuman işlemleri yapılır. Yapılacak bu pansuman işleminin mikroptan arındırılmış temiz bir ortam da yapılması gerekmektedir.
 • Tedavi süresi boyunca hemşireler tarafından yara bakımı yapılarak; yara hakkında detaylı bilgilendirmeler hekime ulaştırılır.
 • Yaranın iyileşebilmesi için gerekli ilaçlar ve tedavi aşamaları hemşireler tarafından yardımla gerçekleştirilir.
 • Tedavi süresi boyunca beslenme ihtiyaçlarının da giderilmesi gerekmektedir. Bu yüzden olabildiğince sağlıklı beslenilmesi gerekmektedir.

Hareket etmekte zorluk çeken bireylerde görülen bası (yatak) yarası tedavisi için en doğru hizmeti alabilmeniz mümkün. Uzman hemşirelerimiz ve hekimlerimizle sizlerin sağlığınıza tekrardan kavuşabilmeniz için elimizden geleni yapmaktayız. Sizlerde evde yara bakım hizmetimizden faydalanmak istiyorsanız hemen şimdi bizimle iletişime geçebilir ve sağlığınıza tekrardan kavuşabilirsiniz.

BASI (YATAK) YARALARINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Bası (yatak) yarasını önleyebilmek için aşağıda verilen bilgiler dikkat edilmelidir.

 • Uzun süre boyunca yatması gerekecek hasta için havalı yatak alınması gerekmektedir.
 • Hareketsiz ve sabit kalınmasıyla birlikte gerçekleşen bu yaralar için hasta bireylerin pozisyonlarını her 2 ila 3 saat içerisinde değiştirmeniz gerekmektedir. Böylelikle yara oluşumuna engel olabilirsiniz.
 • Hastanın bulunduğu ortamın mikroptan korunmuş ve nemli olmaması gerekmektedir. Hastanın vücudunun da nemli olmaması önemli bir önlem olacaktır.
 • Hasta bireyler için yaraları önleyebilmek için gerekli vücut kontrollerinin yapılması gerekmektedir.
 • Vücutta görülecek değişimler sonucu hekiminize danışıp gerekli bilgileri almanız sizler için en doğrusu olacaktır.
 • Oluşacak bası (yatak) yarasını profesyonel sağlık personelleri tarafından kontrol edilip bakımını da onların yapması gerekmektedir.

Ven Life Evde Sağlık Hizmetleri sizlere Tuzla, Pendik ve Gebze bölgelerinde hizmet vermekten mutluluk duymaktadır. Sizlere sunmuş olduğumuz evde sağlık hizmetlerinden faydalanmanız için web sitemiz üzerinde ki iletişim kaynaklarından herhangi birisini kullanmanız yeterli olacaktır. Güvenli ve sağlıklı bir evde sağlık hizmeti arıyorsanız hemen şimdi bizleri denemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir