BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİNİN İNSAN HAYATI İÇİN AVANTAJLARI

Diğer Haberler

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİNİN İNSAN HAYATI İÇİN AVANTAJLARI

Bilgisayarlı Tomografi Nedir?

İnsan vücudunda radyografisi elde edilmek istenen organ için X ışınları ve bilgisayar desteğiyle elde edilen görüntüleme tekniğine bilgisayarlı tomografi denmektedir. Günümüz de insanlar arasında bilgisayarlı tomografi ile röntgenin birbirleriyle karıştırıldığı bilinmektedir. Röntgen insan vücudun da görüntülenmek istenen bölgenin belirli bir kısmının sonucunu verirken; bilgisayarlı tomografi yoluyla daha detaylı ve ayrıntılı bir sonuç elde edilmektedir. Günümüzde pek çok hastalığı belirlemek adına modernleştirilmiş görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de bilgisayarlı tomografidir. Bilgisayarlı tomografi sayesinde elde edilen sonuçlar daha hızlı, daha pratik ve daha güvenilir olmaktadır. Bilgisayarlı tomografi için gerçekleştirilecek olan tarama genellikle 5 ila 30 dakika arasında sürebilmektedir. Bazı zamanlar da bu süre biraz daha uzayabilmektedir.  Bilgisayarlı tomografi taramasından çıkan bireyler taramanın hemen ardından günlük yaşantılarına hiçbir şey olmamış gibi devam edebilirler.

Bilgisayarlı Tomografinin Kullanıldığı Hastalık Türleri

Birçok hastalığı belirlemek adına kullanılan bilgisayarlı tomografi sayesinde daha hızlı ve güvenilir sonuçlar elde edildiğini sizlere söylemiştik. Şimdi de bilgisayarlı tomografi sayesinde tespit edilen hastalık türlerine birlikte bakalım. 

 • Çeşitli kalp hastalıkları ve rahatsızlıklarını tespit etmek üzere kullanılır.
 • İnsan kemiklerinin dirençlerinin ölçülmesinde ve kemiklerde ki herhangi bir bozukluğun tespit edilmesinde kullanılır.
 • İnsan sağlığını önemli ölçüde etkileyen kanser hastalığının tespit edilmesinde bilgisayarlı tomografi kullanılmaktadır. Öte yandan tespit edilmesiyle birlikte kanserin insan vücudunda ki izlenimi yapılarak tedavi işleyişine fayda sağlamaktadır.
 • Çeşitli ağır yaralanmalar sonucu iç organlar da oluşan zararın ve kanamaların incelenmesin de kullanılır.
 • İnsan vücudunda görülebilecek tümör, Alzheimer ve enfeksiyonun konumunun belirlenmesinde kullanılır.
 • Böbreklerin işleyişini ve sağlığını tespit etmek için kullanılır.
 • Çeşitli akciğer hastalıklarının (amfizem, zatürre vb.) varlığının tespit edilmesi adına akciğerler incelenmektedir.
 • Omurga rahatsızlıklar ve problemlerinin ortaya çıkarılması adına da bilgisayarlı tomografi kullanılabilmektedir.

İNSAN SAĞLIĞI İÇİN BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Sağlığımızın hayatta ki çoğu şeyden daha önce gelmesi gerekmektedir. Bunun için sağlıklı ve uzun bir yaşam adına gerekli tüm kontrollerimizi düzenli bir şekilde yaptırmayı ihmal etmememiz gerekmektedir.

Bilgisayarlı tomografi taramaları güvenilir, acısız, ağrısız ve kısa süren bir tarama olarak dikkatimi çekmektedir.  Yapılacak olan detaylı bu tarama işleminin avantajlı yönleri olmakla birlikte zararlı yönlerinin de var olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bilgisayarlı tomografinin insan sağlığı için avantajları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Yaşantımızın ilerleyen dönemlerinde karşımıza çıkabilecek sağlık problemlerinin detaylı ve güvenilir bir şekilde çok daha önceden tespit edilmesi,
 • Tarama işleminin kıza ve acısız gerçekleşmesi,
 • Tarama işlemlerinin ayrıntılı ve detaylı bir şekilde elde edilmesi,
 • Var olan hastalıkların tespit edildikten sonra gerekli tedavi işlemlerinin daha doğru bir şekilde planlanarak uygulanması,
 • Hatalı ve yanlış alınabilecek sağlık önlemlerinin bilgisayarlı tomografi yöntemi sayesinde önüne geçilmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir