Glutatyon Nedir ve Ne İşe Yarar?

Diğer Haberler

Glutatyon Nedir ve Ne İşe Yarar?

Son yıllarda diyetlerde ismini sıkça duyduğumuz Glutatyon detox yapanların yakından tanıdığı bir madde olmasıyla biliniyor.

Glutatyon nedir, ne işe yarar, sorusuna cevap veriyoruz. Glutatyon, bazı gıdalarda (meyve, sebze ve etler) bulunan ve karaciğer tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir. Kimyasal açıdan, sistein, glisin ve glutamat amino asitlerinden oluşan bir tripeptittir.

Aşağıda, bu güçlü antioksidanın endojen seviyelerini doğal olarak optimize etmek istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken 4 önemli noktayı listeliyoruz ve bu nedenle:

  • Sarımsak, soğan, brüksel lahanası, karalahana, ıspanak, brokoli gibi kükürt yönünden zengin besinler tüketin.
  • Glutatyon sentezi ile ilgili olduğu için temel bir amino asit olan sistein açısından zengin bir besin kaynağı olan peynir altı suyu tozunu deneyin. Bu bağlamda pastörize edilmemiş, organik, pestisit, hormon ve antibiyotik içermeyen biyoaktif protein kaynaklarını öneriyoruz.
  • Egzersizle aktif kalın, bağışıklık sistemini optimize etmenin yanı sıra vücudun detoksifikasyonunu ve antioksidan savunmasını artırır. Haftada 3 kez günde 30 dakika tempolu yürüyüş, koşu veya diğer aerobik egzersiz türleri fazlasıyla yeterlidir.
  • Gece 8-9 saat uyuyun, çünkü vücudun detoks ve yenilenme süreçleri derin uyku saatlerinde gerçekleşir.

Glutatyon Niçin Kullanılır?

Glutatyon nedir ne iş yarar sorusunun cevabını öncelikle diyet yapanlar ve sağlıklı beslenen arıyor.  Bu madde öncelikle vücudun kendisi tarafından üretilen doğal bir antioksidan işleviyle bilinir. Hücre ve organlarda, dokuların üretimi ve onarımından, proteinlerin ve diğer moleküllerin sentezine kadar çeşitli süreçlere katılarak bağışıklık sistemine dahil olur. Doğrudan bir damara uygulanan, kansere karşı ve Parkinson, diyabet, diyalize bağlı anemi, ateroskleroz ve erkek doğurganlık sorunlarına karşı kemoterapi tedavilerinin etkilerini azaltmak için kullanılır. İnhalasyon yoluyla glutatyon, örneğin akciğer hastalıklarının tedavisinde önerilmektedir.

Katarakt, glokom, yaşlanma, alkolizm, astım, kanser, kalp hastalığı, yüksek kolesterol, karaciğer sorunları, AIDS, kronik yorgunluk sendromu, hafıza kaybı, Alzheimer, osteoartrit, Parkinson ve diğer sağlık sorunlarına karşı oral alım önerilmektedir. Bununla birlikte, bu tedavilerin varsayılan faydalarını doğrulamak için glutatyon nedir ne iş yarar konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Glutatyonun Yararları Nelerdir?

Glutatyon bazlı takviyelerin alımı ile ilaçların veya diğer maddelerin alımı arasında olası bir etkileşim yoktur. Kullanımları genellikle güvenli kabul edilir, ancak gerçekte olası yan etkileri hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bilgi eksikliği, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Şüpheniz varsa, tavsiye için doktorunuza danışın.

Ayrıca, solunacak ürünler şeklinde glutatyonun yararları Pendik bu maddedin alımının astım durumunda kontrendike olduğu unutulmamalıdır; tedavi gerçekten de bu bozukluğun bazı semptomlarını artırabilir.

Neden Glutatyon Gereklidir?

Glutatyon basit bir nedenden dolayı gereklidir. Hücresel yaşlanma ve dejenerasyondan sorumlu radikal moleküllerin salınımına karşı koymak için antioksidanları yeniden üretir. Serbest radikallerle uğraşmak "patates kızartmak" gibidir. Çalışma mekanizması son derece basittir. C vitamininden E'ye, lipoik aside ve son olarak da radikalleri sınırlayan ve diğer antioksidanları "geri dönüştüren" glutatyona geçerler.

Bu süreçten sonra vücut, homeostazı korurken başka bir koruyucu glutatyon molekülünü "küçülebilir" veya yeniden üretebilir. Ancak, yüksek oksidatif stres ve toksin yükü altında ezildiğimiz zaman sorunlar ortaya çıkar. Bu durumda aslında glutatyon tükenir ve artık toksinlerin atılmasını engelleyerek bizi serbest radikallerden koruyamaz.

Tuzla, Pendik ve Gebze bölgelerinde sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz. Son derece önemli olan bu işlevleriyle formda kalmak söz konusu olduğunda bu maddeden de destek alınabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, azalmış  Tuzla glutatyon seviyeleri konusunda ekibimiz size yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir