HASTALIKLARDAN KURTULMANIN DOSTU VİTAMİNLERİN İNSAN SAĞLIĞINA ÖNEMİ

Diğer Haberler

HASTALIKLARDAN KURTULMANIN DOSTU VİTAMİNLERİN İNSAN SAĞLIĞINA ÖNEMİ

Vitamin Nedir

İnsan vücudu oldukça hassastır. Bazı insanların metabolizması çok kuvvetli olabilirken; bazı insanların metabolizması ise oldukça zayıf olabilmektedir. Metabolizmamızın kuvvetlendirilmesi ve düzgün çalışabilmesi, vücut sağlımızın korunarak eski haline gelmesi ve de vücudun enerji üretiminin sağlanmasında yardımcı olan organik bileşiklere vitamin denmektedir. Vücudun direnç kazanması için olmazsa olmaz olan vitaminler çoğu hastalığı daha rahat ve kolay atlatılabilmesi için sıklıkla kullanılmaktadır. Vitaminler, çeşitli besinlerle alınabileceği gibi çeşitli ilaçlar sayesinde de tedarik edilebilmektedir.

Vitaminlerin İnsan Vücudunda ki Önemi

Vitaminler besin yoluyla veya ilaç takviyesiyle insan vücuduna giren bileşenlerdir. Bakıldığında oldukça fazla vitamin çeşidinin olduğu görülmektedir. Bunların her birinin insan vücudunda ki görevi farklıdır. Hadi gelin şimdi vitaminlerin insan vücudu için neden bu kadar önemli olduğunu öğrenelim.

  • İnsan vücudu için vitamin olmazsa olmazdır. Vücudumuzun vitamin üretememesinden kaynaklı olarak sağlığımızı dış etkilere karşı korumamız için mutlaka vitamin ihtiyacını karşılamamız gerekmektedir.
  • İnsan vücudunda oluşacak herhangi bir yaranın olduğundan daha çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Bulaşıcı hastalıklar da hastalığı atlatabilmek için vitamin takviyesi yapılır. Böylelikle vücudun eski haline dönmesi, vücudun bağışıklık kazanması ve dinç kalması hedeflenir.
  • Kadınların doğum öncesi ve sonrası, bebek ve anne için herhangi bir sağlık sorunu çıkmaması, doğumun sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve düşük riskinin azaltılması için vitamin kullanımı oldukça önemlidir.
  • Vitaminler kemikleri güçlendirir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek herhangi bir kemik hastalığının önüne geçilebilmesi için vücudumuzda ki vitamin düzeyinin önemli bir yeri vardır.
  • Cilt rahatsızlıkları, saç dökülmesi ve diğer rahatsızlıkların önlenmesi için oldukça yardımcı bileşenlerdir.
  • Öte yandan insan psikolojisini de olumlu etkileyebilmektedir. Stres, halsizlik ve uykusuzluk gibi psikolojik sorunları azaltmak için vitaminler oldukça faydalıdır.
  • Kadın ve erkek bireyler de üreme sorunlarının tedavi sürecinde sıklıkla vitamin takviyesi yapılmaktadır.

VİTAMİN ÇEŞİTLERİ

İnsan vücudu ve sağlığı için önemli olan vitaminler yağda ve suda çözünebilen bileşenlerden oluşmaktadır. Günümüzde var olan vitamin çeşidi sayısı 13 tür. Bu vitamin türleri A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 B12, C, D, E ve K Vitamini olarak sınıflandırılmaktadır.

A Vitamini: Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işleyişi ve göz sağlığı için önemli bir vitamin türüdür. Süt, balık, peynir, yumurta, portakal, ıspanak, havuç vb. besinlerde bulunmaktadır.

B1 Vitamini: Cilt, saç sağlığı, iştahsızlık ve halsizlik gibi durumların giderilmesi için olmazsa olmaz bir vitamin türüdür. Yulaf, mısır, fındık, fıstık, ceviz, et, süt vb. besinlerde bulunmaktadır.

B2 Vitamini: B1 vitamininde olduğu gibi cilt ve saç sağlığında önemli olmakla birlikte beyin ve sinir sistemi içinde oldukça önemlidir. Ispanak, brokoli, süt, balık, yumurta vb. besinlerde bulunmaktadır.

B3 Vitamini: Vücutta ki onarım görevini üstlenen vitamin türüdür. Kırmızı et, tavuk, balık, badem, mercimek vb. besinlerde bulunmaktadır.

B5 Vitamini: İnsan vücudunda ki enerji üretimi için oldukça önemlidir. Brokoli, kırmızı et, tavuk, yoğurt vb. besinlerde bulunmaktadır.

B6 Vitamini: Uykusuzluk, iştahsızlık, kalp rahatsızlıkları gibi sorunlarda riskleri azaltmak için kullanılır.  Fındık, muz, turp, yürek, dalak vb. besinlerde bulunmaktadır.

B7 Vitamini: B2 vitamininde olduğu gibi cilt sorunlarına iyi gelir. Brokoli, peynir, yumurta vb. besinlerde bulunmaktadır.

B9 Vitamini: Kadınların doğum öncesi ve sonrası dönemlerinde riskleri azaltmak için sıklıkla kullanılır. Bamya, bezelye, ıspanak vb. besinlerde bulunmaktadır.

B12 Vitamini: Yeni hücre üretimi için oldukça önemlidir. Kırmızı et, balık, tavuk, süt vb. besinlerde bulunmaktadır.

C Vitamini: Enfeksiyonel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Sebze ve meyvelerde bu vitamin oldukça fazladır. Portakal, mandalina, greyfurt, domates, ıspanak vb. besinlerde bulunmaktadır.

D Vitamini: Kemiklerin güçlenmesi için genellikle çocuklara önerilen vitamin türüdür. Yumurta, balık, mantar vb. besinlerde bulunmaktadır.

E Vitamini: Mide rahatsızlıkları ve Alzheimer için oldukça önemlidir. Fındık, ceviz, maydanoz vb. besinlerde bulunmaktadır.

K Vitamini: Vücudumuzda ki kanın pıhtılaşıp daha iyi çalışabilmesi için gereklidir. Yumurta, süt, maydanoz, ıstakoz, karides vb. besinlerde bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir