ÖDEM NEDİR? ÖDEMDEN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR?

Diğer Haberler

ÖDEM NEDİR? ÖDEMDEN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR?

Ödem Nedir

Çoğunlukla bacak, ayak, el ve kollarda gerçekleşen şişliklere ödem denmektedir. Bu şişliklerin sebebi ise dokularda gerçekleşen aşırı derecede ki sıvı birikmesidir. Ödem tüm vücutta görülebilen bir sağlık sorunu olsa da genellikle belirttiğimiz bölgelerde sıklıkla rastlanılmaktadır. En çok rastlanılan bölge ise bacak kısmıdır.

Enfeksiyonlar, aşılar, kullanılan ilaçlar, hormonal değişimler, tansiyon hastaları, kadınlar da gebelik dönemleri, kişinin beslenme tüketimi, kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, varis, ağır yanıklar, tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) ve steroidler vücutta ödem oluşmasına sebep olan faktörler arasında gösterilebilir. Daha çok ilaçların ödeme sebep olduğu bilinse de ilaç kullanımının değil bu ilaçların yan etkisinin sebep olduğu sorunlar sebebiyle ödemin oluştuğunu belirtmek gerekir.

Ödem rahatsızlığı genellikle hareket etmek zorluk çeken bireylerde, obezite bireylerde, diyabetik rahatsızlığı bulunanlarda ve gergin, stresli ve menopoz dönemine girebilecek kadın bireyler de ödeme daha çok rastlanılmaktadır.

Ödem Nasıl Atılır

İlk olarak doktor kontrolü altında vücutta oluşan ödemin oluşumunu inceleyerek gerekli tıbbi çözümlerin doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Oluşan ödemin sebebi bir hastalık ise bu hastalığın tedavisi ile ödemde atılmış olacaktır. Ödemin vücuttan atılabilmesi için genellikle hastalara ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Vücutta biriken sıvı birikimi olan ödem, kullanılacak ilaçlar sayesinde vücutta biriken bu sıvıyı dışarıya atmanıza sebep olacaktır. Bunun içinde hastalara en çok önerilen ilaçlar idrar söktürücü ilaçlar olacaktır. Öte yandan rahatsızlığı bulunan bireyler ödemlerinin geçmesi için bu adımları izleyerek de ödemden kurtulabilir.

 • Günlük sıvı tüketiminin arttırılması. Yaklaşık 2.5 ila 3 litreye yakın su tüketiminin yapılmasıyla birlikte kişinin vücudunda ki sıvıyı dışarıya atmasına sebep olacaktır.
 • Kullanılan tuz miktarının en az seviyeye indirmek.
 • Alkol kullanımını azaltmak.
 • Sağlıklı beslenilmeye dikkat etmek.
 • Egzersiz yaparak vücudu hareket ettirmeye özen göstermek.
 • Ödemin görüldüğü bölgeler için ödemin geçmesi için masaj tedavisi almak.
 • Gazlı içecek ve kafein tüketiminize de dikkat etmeniz gerekmektedir.

ÖDEMDEN ATAN BESİN KAYNAKLARI NELERDİR

Çoğunlukla kadınlar da daha fazla rastlanılan ödem hem kendimizde hem de diğer insanların gözünde rahatsızlık verebilecek bir şişkinliğe sebep olacak bir rahatsızlıktır.  Bu rahatsızlıktan beslenmemize dikkat ederek de kurtulabilmemiz mümkün. Ödemi vücuttan atacak yiyecekler ve içecekler sırasıyla şunlardır:

 1. Su
 2. Yoğurt
 3. Salatalık
 4. Maydanoz
 5. Yeşil çay ve ada çayı
 6. Ananas
 7. Nar
 8. Muz
 9. Kivi

Aileniz için en uygun olan ve cebinizi rahatlatacak bir evde sağlık hizmeti mi arıyorsunuz? Profesyonel sağlık çalışanlarımız ile sağlıklı ve güvenilir bir sağlık hizmetinden faydalanmak istiyorsanız şu an en doğru yerdesiniz. Web sitemiz üzerindeki iletişim sayfasında bulunan seçenekleri kullanarak 7 gün 24 saat evde sağlık hizmeti için randevu hizmetinden faydalanabilirsiniz. Tüm sağlık sorunlarınızın çözümü için Ven Life Evde Sağlık Hizmetlerini tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir