STRES NEDİR VE STRES İLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ

Diğer Haberler

STRES NEDİR VE STRES İLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ

Stres Nedir

Stres, vücudumuzun içten ya da dıştan gelen uyarılara karşı sergilemiş olduğu tepkilerdir. İnsanlar sevinç, mutluluk, hüzün, acı, korku vb. gibi duyguları yaşarken stres duygusunu oldukça fazla yaşayabilirler. Küçük ya da büyük fark etmeksizin tüm insanlarda görülebilen stres genellikle kişilerin iş hayatlarında yaşadıkları problemlerde ya da yoğun çalışma temposuna ayak uydurmaları gerektiğinde, okul ve üniversite dönemlerinde sınavlarını geçip mezun olabilmek için çaba sarf eden öğrencilerde, kişinin kendisinde ya da sevdiği bir bireyde yaşanabilecek bir rahatsızlıkta ve insanların arkadaşlık, sevgililik ve aşk hayatlarında yaşayacakları sıkıntı ve problemler de strese oldukça fazla rastlanılmaktadır.

Geçmişe nazaran günümüzde insanlar daha fazla stres altındadır. İnsanların düşünce ve davranışlarında değişimlerle birlikte günlük hayatlarında ki olaylara verdikleri tepkilerde değişim göstermektedir. Yeni hayat tarzlarına ve teknolojilere ayak uydurmaya çalışan toplumlar bu çaba yüzünden kendilerini stres altında bırakabilmektedir. İnsanlar yüksek stres sebebiyle kendilerini baskı halinde hissedebilmektedir. Bu baskı sebebiyle yaptıkları işlere daha fazla odaklanmalarına rağmen kişiler adına ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklarına zarar vermektedir. Bakıldığında stres bir hastalık olarak görülmese de çeşitli hastalıklara sebep olabilecek bir problem olarak söylenebilir.

Stresin Sebep Olabileceği Hastalıklar

Hastalıkların insanlara ve vücuduna vermiş olduğu zararlara benzer olarak streste hem insan vücuduna hem de zihne çeşitli etkiler vermektedir. Fiziksel ve de psikolojik olarak insanları etkileyen stresle başa çıkmak gerekir. Stresin oluşum sebebi ve de sonuçları kişiden kişiye değişim gösterebilmekle beraber, insanların yaşamış oldukları bu stresin seviyesi ve başa çıkma gücüne göre de değişim gösterebilmektedir. Stresin başlıca sebep olabileceği fiziksek ve psikolojik hastalıklar aşağıdaki gibidir:

 • Baş ağrısı
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları
 • Bağırsak sorunları
 • Mide ülseri ve reflü gibi mide sorunları
 • Kanser
 • Güçsüzleşen bağışıklık sistemleri
 • Cilt rahatsızlıkları
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Astım ve nefes darlığı
 • Anksiyete
 • Kaygı bozuklukları
 • Uyku problemleri
 • Depresyon

STRESLE BAŞA ÇIKABİLMENİN YOLLARI

İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı stres altında kalabilmektedir. Bu stresi azaltabilmek ise mümkün olacaktır. Önceliğiniz strese sebep olan problemin ne olduğu bulabilmek olmalıdır. Strese sebep olan bu problemi bulabilmek sizin bu stres karşısında çözüm yolları üretebilmenize ve de stresten kurtulabilmeniz için gerekli adımları oluşturabilmenize sebep olacaktır. Eğer stresinize sebep olan bu problemi bulmak için hala çaba sarf ediyorsanız ruh sağlığı uzmanlarından yardım almanız sizin için en doğrusu olacaktır.

Strese sebep olan problemi bulduktan sonra kişilerin sahip oldukları alışkanlıklarını değiştirmesi ruhsal ve fiziksel olarak stresin etkilerini azaltabilmektedir. Yeni alışkanlıklar sayesinde kafamız birazda olsa farklı noktalara odaklanabileceğinden stresin etkilerini böylece azaltabiliriz. Öte yandan stresle başa çıkabilmek için sağlıklı beslenme, fiziksel olarak egzersizler yapmak, uyku düzenini düzeltmek, yeni alışkanlıklar oluşturmak, insanlarla iletişim halinde kalmak, ana odaklanıp anın tadını çıkartmak, spor yapmak ve alkol ve sigara gibi ürünlerin kullanımını azaltmak stresle başa çıkabilmek için etkili olacaktır.

Ven Life Evde Sağlık Hizmetleri sizlere Tuzla, Pendik ve Gebze bölgelerinde hizmet vermekten mutluluk duymaktadır. Sizlere sunmuş olduğumuz evde sağlık hizmetlerinden faydalanmanız için web sitemiz üzerinde ki iletişim kaynaklarından herhangi birisini kullanmanız yeterli olacaktır. Güvenli ve sağlıklı bir evde sağlık hizmeti arıyorsanız hemen şimdi bizleri denemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir