YATAĞA BAĞIMLI HASTA BAKIMI İÇİN TAVSİYELER

Diğer Haberler

YATAĞA BAĞIMLI HASTA BAKIMI İÇİN TAVSİYELER

Yaşımız kaç olursa olsun doğuştan ya da sonradan gelişen herhangi bir olay sonrası yatağa bağımlı kalabiliriz. Yatağa bağımlı olmak, kişinin daha önceden karşılayabildiği çoğu ihtiyacını karşılayamama durumu olarak ifade edilebilir. Bu kişilerin bakımı artık aile yakınları ve sevdikleri tarafından yapılması en doğrusu olacaktır. Yardım edecek bu kişilerin yatağa bağımlı hastalar için öğrenmesi gereken birçok önemli detay vardır.

Yatağa bağımlı kalan kişiler yeme, içme, kişisel bakım, tuvalet, giyinme, hareket etme ve iletişim kurma gibi birçok günlük rutin aktivitelerini yapabilmek için başkalarına ihtiyaç duymaktadır. Bu kişilerin bakımı evde bakım hizmeti kapsamında da yapılmaktadır. Hastanın bulunduğu ortam temiz, mikroptan arınmış ve güvenilir olması gerekmektedir. Eğer ki hasta ile ilgilenecek zamanınız yok ise evde sağlık hizmetimizi tercih ederek, talepleriniz doğrultusunda hasta ile en iyi şekilde güvenilir bir hizmeti sizlere sunalım.

Yatağa bağımlı hastalar için dikkat edilmesi gereken hususlara baktığımızda:

  • Hastanın psikolojik olarak etkilenmesi sonucu stres kaynaklı birçok rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Öncelikle hastanın psikolojik olarak yaşamış olduğu bu olumsuz durumda gelişebilecek her türlü rahatsızlıkta hasta yakınlarının desteğinin sağlanması gerekmektedir. Bu zorlu süreç boyunca hasta ve hasta yakınları uzman kişilerden psikolojik destek almaları gerekebilir.
  • Uzun süre yatağa bağımlı kalacak bu kişilerde bası (yatak) yarasının oluşması kaçınılmaz olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için gerekli bakımların ve tıbbi malzemelerin karşılanması gerekir.
  • Hasta kendi temizliğini yapamayacağından sizlerden alacağı yardım doğrultusunda haftada belirlediğiniz günler içerisinde hastanın vücut temizliğinin yapılması gerekmektedir.
  • Bu süreçte hastanın ağız bakım kontrolünün de hasta yakınları tarafından yapılması gerekmektedir. Günde en az 2 veya 3 defa ağız bakımının yapılması sayesinde diş eti problemleri, ağız kokusu, sararma ve dişlerin durumu giderilmiş olacaktır.
  • Yataktan kaldırılamayan hasta için yatak içi banyo ürünleri ile hastanın banyo ihtiyacı halledilebilir. Hasta birey birazda olsa hareket edebiliyor ise hasta yakınları tarafından banyo ihtiyacı giderilebilir. Hasta hiç hareket edemiyor ise bu durumlarda kullanılması için yapılan özel tekerlekli sandalye ile banyo ihtiyacı giderilebilir.
  • Hasta bakımında kullanılacak olan tıbbi ürünler önceden tedarik edilmeli. Hastanın kalacağı oda da bu tıbbi ürünlerin kurulumu yapılmalı, odanın içerisi mikroptan arınmalı ve temiz olmalıdır.
  • Hastanın yatağa bağımlı oluşundan kaynaklı hareket kısıtlamasının önüne geçebilmek adına fizyoterapistten destek alınabilir. Böylelikle kas erimesi, bası yarası ve kireçlenme gibi problemlerin önüne geçilmiş olacaktır.

Ven Life Evde Sağlık Hizmetleri sizlere Tuzla, Pendik ve Gebze bölgelerinde hizmet vermekten mutluluk duymaktadır. Sizlere sunmuş olduğumuz evde sağlık hizmetlerinden faydalanmanız için web sitemiz üzerinde ki iletişim kaynaklarından herhangi birisini kullanmanız yeterli olacaktır. Güvenli ve sağlıklı bir evde sağlık hizmeti arıyorsanız hemen şimdi bizleri denemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir